czwartek, 31 stycznia 2013

Moja droga mleczna...

"Musisz się silnie nastawić psychicznie, jeśli chcesz żeby coś z tego było"-usłyszałam, jeszcze będąc w ciąży, na moje stwierdzenie, że zamierzam karmić piersią.
"Z tymi twoimi piersikami może być ci ciężko"-  to też. Na co odpowiedziałam, że najwyżej zatkam dziecię całą piersią zamiast jedynie sutkiem, jak należy.

Z KP jest jak z życiem- nikt nie powiedział przecież, że będzie łatwo.

I nie było..

Po mimo tego, że córa moja, zawitała na tym świecie z pragnieniem ssania tak wielkim, że kiedy przyłożyli ją po raz pierwszy do mojej twarzy, to myślałam, że mnie całuje.

Kiedy przystawili mi tę małą, bezbronną do mojej wklęśniętej wręcz ( po CC nie mogłam być w innej pozycji niż leżącej ) piersi, to wiedziała od razu co robić.. A mnie łzy szczęścia płynęły po twarzy..
I bólu łzy.. Bo sutki popękały.. Wtedy położna poleciła mi Bepanthen- maść, która od razu przynosiła ulgę.

Cudem dla mnie było i magią to połączenie między nami.. Ta niesamowita więź, która została nawiązana z pierwszym przyłożeniem jej ust do mojej piersi.. Niesamowite jakie emocje wyzwala naturalne karmienie.

Dlatego też bardzo przeżyłam chwilę, w której okazało się, że córcia straciła zbyt dużo na wadze w 2 dobie życia.. Położne też nie przekazały mi tej informacji w przyjemny sposób, usłyszałam od nich gorzki wywód na temat głodzenia dziecka i konieczności dokarmiania sztucznie..  Teraz, gdy patrzę na to z dystansem, to stwierdzam, że Kinia nie straciła wtedy za dużo, a jedynie miary są w przeliczeniu na drobniejsze dzieci a nie takie jako ona, prawie 5-cio kilowe.. Jednak wtedy... Ogarnął mnie wielki żal do samej siebie, że nie jestem w stanie wykarmić swojego małego głodomorka.. Że to już tak zostanie.. Że się przyzwyczai do butli..  I płakałam cały ten dzień..

Aż na następny dzień przyszedł mój pierwszy nawał pokarmu..  Biedna Kika nie wiedziała chyba sama co jest grane, krztusiła się, parskała i ulewała.. A ja wreszcie poczułam się dumną kobietą:)

Cały pierwszy miesiąc wypełniony był cycaniem. Nie mogłam wyskoczyć z łóżka, nawet na siku!..
Za to noce dawały mi ulgę bo śpiąca przy cycusiu Kinia nie dawała się we znaki.
Jak spaliśmy u mojej mamy, to domownicy pytali się zdziwieni pół żartem, czy na pewno wzięliśmy Kinię ze sobą:)

Ale były też chwile trudne.. Kiedy miałam mało pokarmu, bo musiałam zażywać antybiotyk ( zapalenie pęcherza to nic przyjemnego, zapewniam..).. Dokarmiałam sztucznie.. I byłam zdołowana przez to dodatkowo.. Na szczęście trwało to tylko tydzień i pokarm wrócił z pełną siłą!:)

Nigdy mleka nie odciągałam, bo było to dla mnie zbyt trudne.. Odciągnięcie 20 ml mleka trwało godzinami.. Także Kinia podczas mojej przymusowej nieobecności ( kiedy jeździłam na zajęcia, na studia) również dostawała butlę sztucznego mleczydła. Najważniejsze jednak było to, że udało mi się podtrzymać karmienie. Nawet jak wróciłam do pracy po 6-miesięcznym macierzyńskim.. Zbiegło się to z rozszerzaniem diety, więc mm było już zbędne:)

Bywało, że karmiłam w miejscach publicznych. Nie miałam przed tym oporów, gdyż najważniejsze dla mnie było dobro mojej córeczki a nie oczy gapiów. Najdziwniejszym miejscem, w którym zdarzyło się mi karmić było muzeum podziemne w Krakowie ^^
Bywało, że i w samochodzie przyszła pora "żądania" a nie było czasu na postój.. Nachylałam się więc nad fotelikiem i Kinia mogła w spokoju sobie podjeść, żeby zaspokoić pierwszy głód i wytrzymać do postoju:)
Bywało też, że zostałam czasem solidnie ugryziona małymi ząbkami.. Ale zdarzało się to tak rzadko, że  już powoli zapominam ten fakt:)
Tak, tak szczypać również biedną matkę jej łatwo przyszło, o czym pisałam tutaj  .
Ale pomimo tych małych minusików karmienie piersią jest the best!
Dla mnie to najlepsze w życiu doświadczenie a także, jakby nie patrzyć, osiągnięcie:)

Teraz, gdy już od tygodnia jesteśmy obie na odwyku, wspominam sobie z sentymentem naszą podróż po krainie mlekiem płynącej.. Tych pięknych 12 miesięcy:)


15 komentarzy:

 1. Ło, a czemu tak wcześnie odstawiasz ssaka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak sobie postanowiłam mając na uwadze to, że nie uśmiecha mi się karmienie bez końca a u nas im później, tym trudniej by było z odstawieniem..

   Usuń
  2. Rozumiem, aczkolwiek nawet WHO zaleca kp do dwóch lat i dłużej.
   A tego, czy byłoby trudniej, to nie możesz wiedzieć ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. to kwestia indywidualnego matczynego wyboru bo kazda mama intuicyjnie wie co najlepsze dla jej dziecka:)

   Usuń
 2. :) i tak długo się karmiłyście!

  OdpowiedzUsuń
 3. Trafiłaś w sedno. Amen ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. I tak długo karmiłaś :)
  Bardzo mi się tu podoba i zostanę tu na dłużej , oczywiście obserwuję i zapraszam do Nas http://fotografujemy-gotujemy-testujemy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też uwielbiałam karmić piersią :)

  OdpowiedzUsuń
 6. fajnie, że tak długo karmiłaś i mimo tylu przeciwności ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. u nas stuknelo 20 miesiecy karmienia mlody gryzie cyce nieustannie juz sie przyzwyczaily.. :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o jeny, też miałam wrażenie, że moje jakby kamieniały z czasem i obojętniały na to szczypańsko:D

   Usuń
  2. jeju jak dobrze,że mnie ominęło gryzienie :) a karmilismy się 22mies :) jakos mi się udało, że Maksiu mnie nie gryzł ;)

   Usuń
 8. Z sentymentem wspominam nasza mleczną podróż...
  Prawie 2 lata cyc był bardzo ważny w życiu mego smyka ....

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz pod moim postem :)